SKN Edukacji Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Sekretarz: Natalia Frączkiewicz
Skarbnik: Aleksandra Badeńska

Struktura

Koło naukowe edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia zrzesza 11 studentów z I, II I i III Roku Pielęgniarstwa. Od 18 listopada 2014 roku w strukturze koła wydzieliła się nowa sekcja tematyczna: Profilaktyki chorób cywilizacyjnych nad którą opiekę merytoryczną pełni dr Kazimiera Hebel.

Członkowie SKN:

1. Yevheniia Ponedelkowa
  2. Natalia Frączkiewicz
  3. Natalia Łępicka
  4. Aleksandra Badeńska
  5. Anna Stalka
  6. Kornelia Magulska
  7. Diana Koperkiewicz
  8. Ewelina Borsut
  9. Klaudia Karpińska
  10. Joanna Wreza
  11. Dominika Marocka
  12. Beata Lewko

Historia

Koło naukowe powstało w 2002 roku z inicjatywy pani dr Krystyny Homendy oraz studentów I roku pielęgniarstwa Akademii Pomorskiej w Słupsku. Ważnym faktem w historii koła jest objęcie go patronatem przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (Oddział Gdańsk, Koło PTP w Słupsku)

Cel główny

Celem działalności koła jest kształtowanie postaw sprzyjających zdrowiu, szerzenie wiedzy z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz prowadzenie badań naukowych i udział w konferencjach naukowych.

Cele szczegółowe

• Rozwój zainteresowań studentów problemami edukacji zdrowotnej i profilaktyki
  • Zachęcanie do podejmowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych
  • Inicjowanie wolontariatu wśród młodzieży studenckiej
  • Propagowanie zdrowego stylu życia
  • Analiza czynników warunkujących zdrowie i chorobę

Dotychczasowe projekty badawcze

• Styl życia a zachowania zdrowotne.
  • Problemy bio- psycho- społeczne i zachowania zdrowotne kobiet po mastektomii.
  • Pielęgniarstwo- zawód, profesja, powołanie.
  • Styl życia a zachowania zdrowotne młodzieży.
  • Zachowania zdrowotne studentów akademii pomorskiej.
  • Postawy, wiedza, poglądy młodzieży dotyczące zdrowego stylu życia, a ich własna praktyka.
  • Motywy wyboru zawodu pielęgniarki/pielęgniarza wśród studentów pielęgniarstwa.
  • Historia pielęgniarstwa.
  • Motywy wyboru kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo.

Inicjatywy i projekty badawcze rok akademicki 2014/2015 i 2015/2016

• Udział w Usteckich Dniach Onkologicznych – wrzesień 2014, wrzesień 2015,
  • Pomiary antropometryczne wśród dzieci w wieku przedszkolnym – Kamil Krajewski (opiekun merytoryczny mgr Beata Rutz);
  • Cukrzyca – przyczyna czy skutek niepełnosprawności u pacjentów w podeszłym wieku (opiekun merytoryczny dr Kazimiera Hebel);
  • Historia opieki pediatrycznej- Marta Kornaś, Natalia Łępicka (opiekun merytoryczny mgr Aleksandra Góral- Kubasik – Udział Czynny w konferencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego „Dobre Praktyki w Pielęgniarstwie” kwiecień 2015.
  • Udział w Kongresie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Warszawie wrzesień 2016.

Planowane inicjatywy i projekty badawcze rok akademicki 2016/2017

• Udział członków SKN w szkoleniu i warsztatach na temat żywienia pacjentów hospitalizowanych- listopad 2016, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.
  • Motywy wyboru zawodu pielęgniarki/pielęgniarza wśród studentów pielęgniarstwa- kolejna edycja badań
  • Historia pielęgniarstwa na Ukrainie- opiekun merytoryczny mgr Aleksandra Góral- Kubasik, Yevheniia Ponedelkowa
  • Pomiary antropometryczne wśród dzieci w wieku przedszkolnym – Kamil Krajewski, Ewelina Borsut, Klaudia Karpińska- kontynuacja badań (opiekun merytoryczny mgr Beata Rutz);
  • Udział w Pomorskim Festiwalu Nauk- pomiar parametrów wśród mieszkańców Słupska
  • Instruktaż i pokaz nordic walking na Pomorskim Festiwalu Nauki
  • Udział członków SKN w szkoleniu na temat zasad ordynowania leków zgodnie z najnowszymi przepisami.